X

Yenidoğan Emzik Tavsiyesi: Nasıl Seçilir? En İyi 5 Marka


 • Yenidoğan Emzik Tavsiyesi


  Bebek mağazalarında adeta bir duvarı kaplayan çeşitli markalara ait rengarenk emzikler sizin de dikkatinizi çekiyor değil mi? "Keşke birileri yeni doğan emzik tavsiyesi verse de, hangisi bebeğime uygun bilebilsem" diyor musunuz içinizden? Gelin hep birlikte göz atalım.


  Yeni doğan bir bebeğin beslenme konusunda aslında tek şeye ihtiyacı var, o da mutlak anne sütü. Anne sütüne ne kadar yakın içerikli mamalar ya da gıda takviyeleri olsa da, dünyada hiçbir besin bir bebeğe annesinin sütünden daha faydalı olamaz.

  Aklınızda Olsun

  Yeni doğan bebekler hali hazırda güçlü bir emme refleksi ile doğmaktalar. Hatta anne karnında kendi parmaklarını emme ile başlayan bu süreç, doğumdan itibaren sürekli meme emme isteği ile devam eder. Bebeğin emmesi, annede süt arzını artırdığı için doğal olarak anne sütü de artacaktır.


  Ancak bazen beslenme dışında dış ortam seslerinden korkan, annesini özleyen, ışıktan ve sesten etkilenen ya da bir derdi olan bebek, karnı aç olmasa da anne memesinde emerek rahatlamak ister. Eğer bu düzen rutin haline gelirse, anne yorulabilir. Tam da bu anlarda kısa süreli de olsa emzik kullanmak işe yarayabilir.

  Yenidoğan Emzik Seçimi Nasıl Olmalıdır?  Yenidoğan Emzik Seçimi


  Her ebeveynin merak ettiği konulardan biri de yenidoğan için emzik seçimidir. Uzmanlar arasında farklı görüşler olsa da emziğin fayda/zarar ilişkisine bebeğin anne-babası ve tabii ki doktoru karar vermelidir. Çünkü bebeğin erken doğum, düşük doğum ağırlığı, emme refleksinin devamı gibi bazı özel durumları için emzik kullanması önerilebilir.

  Yenidoğan Emzik Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?
  Emzik seçimi yapılırken göz önünde tutulması gereken ilk şey bebeğin ayı ve gelişimidir. Her emziğin üzerinde hangi ay aralıklarına uygun olduğu yazar. Bu bilgi aslında bebeğin damak gelişimi ile ilgili olup, mutlaka dikkate alınmalıdır.

  Hangi emziği tercih edilirse edilsin, mutlaka içerisinde BPA içermediğinden emin olunmalıdır. BPA, Bisfenol A'nın kısaltılmış halidir ve plastik üretiminde kullanılır. Yüksek sıcaklık ile birlikte temas ettiği gıdaya geçme özelliği sunan bu madde zararlı hale gelir. Örneğin, BPA bulunan bir emzik temizlenme amacıyla sıcak suda kaynatılırsa, zararlı özellik bebeğinize geçecektir. Bu nedenle asla BPA içermeyen bir emzik kullanılmalıdır. Birçok emzik markasında "BPA Free" olarak bu özellik belirtilir.

  En İyi 5 Yenidoğan Emzik Markası


  Özellikle ilk bebeğini bekleyen ebeveynler emzik konusunda bilgi sahibi olmadığı için yenidoğana özel emzik arayışında oluyor. Alacağınız emzik üzerindeki yaş ya da numara bilgisinden o emziğin yenidoğan için olup olmadığını anlayabilirisiniz.
  Yenidoğan emzik numarası 0'dır ve çoğunlukla her markada yenidoğana uygun emzikler de üretilmektedir. Yenidoğan emziğin diğer emziklerden farkı aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi yenidoğan emziğinin yuvarlak uçlu olması, şekil olarak anne meme ucuna benzemesi ve damaksız yapıda olmasıdır.


  Yenidoğan için emzik
  Anne Memesine Benzeyen Yuvarlak Uçlu Emzik  Bu bilgiler ışığında en iyi yenidoğan emzik markaları hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki listemizden ulaşabilirsiniz.

  1. Philips Avent Soothie Emzik  Philips Avent Soothie Emzik


  Philips Avent Soothie kalitesinin emziklerde görüldüğü eşsiz modeller, yeni doğandan itibaren kullanıma uygundur. Emziklerin doğal damak gelişimini desteklemesi, BPA içermemesi ve dayanıklı olmaları en çok tercih edilme nedenleridir. Orta kısmı parmak ile desteklenebildiğinden, özellikle yeni doğan bebeklerde kullanım kolaylığı sağlar.

  Philips Avent Soothie Emzik Fiyatı ve Yorumları

  Philips Avent Soothie Emzik kullananların yorumlarına ve ürünün güncel fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  N11

  Philips Avent Soothie
  2. Chicco Physio Silikon Emzik  Philips Avent Soothie Emzik


  İtalya'da üretilen ve hiçbir ürününde BPA kullanmayan Chicco Physio Emzik tam bir bebek dostu emzik markadır. Emzikleri konusunda da titiz davranan markanın tüm modelleri ortodontistler ile birlikte tasarlanmış olduğu için annelerin favorisi durumundadır.

  Chicco Physio Emzik Fiyatı ve Yorumları

  Chicco Physio Emzik kullananların yorumlarına ve ürünün güncel fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  N11

  Chicco Physio Soft Silikon Emzik
  3. NUK 0-6 Ay Emzik  NUK Emzik


  Bebeklerin doğal emme hareketlerini yakından inceleyerek emzik üretimi yapan NUK Emzik, çene gelişimi, delikli hava sistemi, salya birikiminin önlenmesi ile yatar pozisyonda bebeğe baskı yapmayan yassı emzik gövdeleri gibi birçok özelliği sayesinde en çok tercih edilen bir başka marka.

  Nuk 0-6 ay emzik fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
  N11

  Nuk 0-6 Ay Emzik
  4. Wee Baby 0-6 Ay Emzik  Wee Baby Emzik


  Damla ve yuvarlak uçlar ile damaklı emzikler sunan Wee Baby, silikondan üretildikleri için tatsız ve kokusuz. BPA içermeyen modellerde hava delikleri olduğundan bebeğin ağız çevresi tahriş olmuyor. Kullanılmadığı zamanlarda takılan emzik kapakları da emziklerin yanında hediye ediliyor.

  N11

  Wee Baby 0-6 Ay Emzik
  5. Bebedor Emzik  Bebedor Emzik


  Bebek ürünleri konusunda ünlü olan Bebedor, emzik modelleri ile de ebeveynlerin güvenini kazanmış durumda. Damaklı ve saf medikal silikondan üretilmiş emzikleri BPA içermiyor ve yeni doğandan itibaren kullanılıyor.

  Bebedor 0-6 ay emzik fiyatını aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz:

  N11

  Bebedor 0-6 Ay Emzik

  Emzik Çeşitleri Nelerdir?  Emzik Çeşitleri


  Emzikler, üretildiği maddeler ve şekilleri ile dört ana gruba ayrılır. Bu grupları ve özellikleri seçim aşamasında bilmekte fayda vardır.

  Başlıca emzik çeşitleri şöyledir:

  1. Silikon emzikler: Tatsız, kokusuz, pürüzsüz ve yumuşak emziklerdir. Bebekleri emziğe alıştırmak için kullanılabilir.

  2. Kauçuk emzikler: Doğal maddeden üretilen ve diş çıkarma döneminde ısırma eğilimi gösteren bebekler için idealdir. kauçuk emzik kullananlar bu emzik çeşidinin bazı olumlu ve olumsuz tarafları olduğunu bildiriyorlar.

  3. Damaklı emzikler: Bebeğin damak yapısına tamamen uyum sağlayan emziklerdir. Ağızda şekil bozukluğuna neden olmaz.

  4. Damaksız emzikler: Yapıları itibariyle anne memesini anımsatan ve yeni doğandan itibaren kullanılabilen modellerdir. Ancak bir yaşından sonra bebeğin damağına baskı yapabilir. Bu nedenle bir yaş itibariyle damaklı emziğe geçilmelidir.

  Emzik konusu ile ilgili şu başlıklara da bakabilirsiniz:

  En İyi Emzik

  Bebeklerde Emzik Kullanımı

  Emzik Çeşitleri