X

bebeğin ilk banyosu

 • özellikle normal doğumla bebeğin cildini koruyan bebeklere özel bir flora olduğundan bu floranın bebeğin teninde kalması gerekiyor. bir de göbek kordonu olduğu suyla temas edip enfeksiyon kapmaması gerekiyor.

  tüm bunlar ışığında, bebek ne zaman ilk banyosunu yapmalı diye sorulursa bebek kordonu düştükten ve kuruduktan birkaç gün sonra olmalıymış.

  doktorumuz, eğer çok gerekirse nemli bir pamukla hafifçe silebilirsiniz demişti.


  bebeğin ilk banyosu
  bebeğin ilk banyosu

 • bu ilk banyo esnasında çok kalabalık da olmayın, sonra karışan eden çok oluyor. annesi bir de babası olsun yeter :)
 • ilk banyo da yanınızda mutlaka anneniz yada kayınvalideniz olsun yada herhangi bilen biri fazla kabalık olmayın. bebek filesini önermiyorum tehlikeli bir an da kopma riski var çünkü ebe de önermemişti bende hiç kullanmadım.küvetin içine bebeğin kirli çamaşırlarını koyun ilk önce vücudunu yıkayın en son başını öne doğru eğip yıkayın ki su yutmasın
 • file kullanımını hastanedeki hemşire de önermemişti, tülbent ya da yukarıda belirtildiği gibi eski eşyalar koyulması daha iyi olur. bir de kulaklarının içine pamuk tıkamayı önermiyorlar, bebeklerin kulak yapısının bizden farklı olduğunu iç kıvrımının yetişkinlerden daha korunaklı olduğunu okumuştum.
  nuna