X

öksürüğe ne iyi gelir?

 • merhaba;
  bebeklerde öksürük için çok etkili üç tane tarif vereceğim:
  ancak 1 yaş altı bebeklere yasak gıdalar olduğu için 1 yaş altı bebeklere ve alerjik bir durum olacağı için önce doktorunuza danışın.

  1.tarif : zencefil-bal-limon
  küçük bebek kavanozlarının çeyreği kadar süzme bal koyuyorsunuz.içine 1 çay kaşığı kadar toz zencefil , bir iki damlada taze limon damlatarak karıştırıyoruz.bu karışımı sabah akşam 1 çay kaşığı kadar veriyorsunuz.

  2.tarif turp ve bal
  siyah turpun baş kısmını kapak gibi kesiyorsunuz. içini çok inceltmeden ve altını delmeden oyuyorsunuz.alt kısmını yine delmeden derin olmadan çok az kesiyorsunuz.iyice yıkıyorsunuz ve içine 2 yemek kaşığı süzme bal koyuyorsunuz.bir bardağa veya bardağa benzeyen bir kaba oturtuyorsunuz.bu şekilde bir gece bekletiyorsunuz.turpun suyu ve bal turpun altından kaba süzülecek.bu karışımıda sabah akşam 1 tatlı kaşığı veriyorsunuz.

  3. tarif tereyaği pekmez karişimi
  yaklaşık 2 yemek kaşığı doğal tereyağı ile 1 yemek kaşığı pekmezi kaynatıyorsunuz.ilık şeklinde sabah akşam 1 tatlı kaşığı veriyorsunuz.

  acil şifalar...
  siyah turp
  siyah turp

 • soğan kürü
  soğanı soyduktan sonra cücüğünü oy. alttan yorgan iğnesiyle derin delikler aç.bir çay fincanına yada bardağa soğanı oturt. oyduğun kısma bal doldur.bardağa süzüleni verebilirsin.bu arada bal boşalınca bir kez daha balla doldur.iki kez balın süzülmesi yeterli. sonra soğanı atabilirsin. bu miktarı bir gün içinde tüketin. 2-3 gün yapıldığında yeterli oluyor zaten.
 • serum fizyolojikle burun temizliği yaptıktan sonra öksürüğünün azaldığını fark ettim. aklınızda bulunsun, burun temizliği de öksürüğe etki ediyor.
  berry
 • bir buçuk yaşından büyük bebekler için gerçekten bal ve zencefil karışımı çok iyi geliyor. yine pekmez ve karabiber karışımını da öneririm.
 • merhabalar

  hava kuruluğu öksürük yapar.ben kalorifere 3 tane kalorifer suluğu asıyorum çok yararlı oluyor.kuru öksürük varsa odanızı nemlendirin. öksürük varsa mutlaka öncelikle doktorunuza danışın.