doktorumun söylediğine göre bu durum anne adayına göre değişiyor. şöyle ki eğer zayıfsanız 15-16 kiloya kadar çıkmanız normalmiş. fakat kiloluysanız 10-11 kiloyu aşmamak gerekiyormuş. ayrıca hangi ayda olduğunuz da önemli. mesela ilk aylarda kusmalar olduğu için hiç kilo alamazsanız bunu dert etmeyin. doktorum bu durumun normal olduğunu, bebeğin zaten ilk aylarda annenin deposundan beslendiğini söylemişti.

hamileliğin ilk üç ayında 1- 3 kilo arasında,
hamileliğin 4-5-6. aylarında 1’er kilo
hamileliğin 7-8-9. aylarında 2’şer kilo
kendi vücut kitle endeksinizi hesaplarsanız kaç kilo almanız gerektiğini aşağı yukarı bilirsiniz.

şu programı kullanarak hamile kaldığınızda boyunuz kilonuz kaçtı ona göre vücut kitle endeksinizi bulun.

vücut kitle endeksi 18.5’tan az ise; düşük kilo ile hamile kalınmış demektir. bu yüzden hamilelik boyunca ortalama 13 ila 18 arasında kilo almak gerekir.

vücut kitle endeksi 18.5 ila 26 arasında ise ortalama kilo ile hamile kalınmış demektir. bu yüzden hamilelik boyunca ortalama 11 ila 16 kilo alınabilir.

vücut kitle endeksi 26 ile 29 arasında çıktıysa kilolu hamile kalınmış demek. bu yüzden hamilelik boyunca 7 ile 11 aralığında kilo almak uygun.

vücut kitle endeksin 29’dan büyük çıktıysa fazla kilolu hamile kalınmış demektir. bu yüzden hamilelik boyunca en az 6,8 kilo almak gerekebilir. üst sınır için doktora danışılmalı.
bana doktorum minimum 10 maximum 15 al demisti ne 15 i gec ne 10 un altinda al saglikli olani bu diye defalarca uyardi . ilk aylar pek almiyorsunuz zaten 4. ayimda 3 kilo aldim sonra 6 da 3 daha 7. ayimda hic almadim 8. ayimda 4 daha aliptoplamda 13le doguma gittim sezaryen oldum ve bebegim 4 kilo dogdu kalan 9 kiloda 1 haftada gitti zaten . siz siz olun ne cok alin ne az . verebilceginizi dusundugunuz miktarda alin ve genelide ödem olsun kilodan ziyade ki kolay verebilin tuzdan uzak durun ve gunluk en az 3 litre su icin ben oyle kilolarimdan kurtuldum. bebegim 7 aylik halada kilo veriyorum dikkat edip yedigime ictigime
aslında en ideali 10 kg almak ben ilk 4 ay kilo kaybı yaşadığım için sonradan bi aldım tam aldım tam 15 kg almıştım
Benzer Konular
 

Sütüm Yetiyor mu? Sütün Yettiği Nasıl Anlaşılır?

Yeni bir ebeveynseniz, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını bilmemenin karışıklığı endişe verici olabilir. Bu yazımızda, bebeğinizin yeterli anne sütü alıp almadığını nasıl belirleyeceğinizi öğrenin ve gerekirse sütünüzü nasıl artıracağınıza dair ipuçlarını alın.

 

Göğüs Ucu Çatlakları Nasıl Geçer?

Emzirmek, bazı yeni anneler için, özellikle meme ucu çatlaklarının ağrısı ile zorlu bir deneyime dönüşebilir. Umutsuzluğa kapılmayın: İşte bu durumu önlemek ve çatlakları gidermek için etkili yöntemler.

 

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir? Hangi Besinler Anne Sütünü Azaltır?

Süt artırıcı, besleyici bir diyet arayışında olan çiçeği burnunda anneler. İşte anne sütünü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış besinler.

 

Anne Sütü İçeriği Özellikleri ve Bileşenleri Nelerdir?

Anne sütünün içeriğindeki vitaminleri ve mineralleri açıklıyoruz.

 

Gümüş Göğüs Kapağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Temizlenir?

Gümüş göğüs kapağı kullanımına dair aklınıza takılan ne varsa.

 

Emziren Anne Diyeti : Sağlıklı Beslenerek Kilo Verin

Sağlıklı beslenerek kilo vermenin sırlarını Diyetisyen Gizem Bilgili anlatıyor.