X

Oyun Halısı Tavsiyesi: Oyun Halısı Nasıl Olmalı?


 • Oyun Halısı Tavsiyesi  Pek çok çeşit marka ve model arasından hangisini almalı diye soran ebeveynlerimize oyun halısı tavsiyesi verebilmek için en çok tercih edilen ve memnun kalınan oyun halılarını araştırdık.


  Oyun Halısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?  Oyun halısı seçimi yaparken, bebeğinizin sağlığını korumak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli kriterleri aşağıda bulabilirsiniz.

  1- Oyun halısı üzerinde ürünün BPA maddesini içermediğini belirten BPA Free yazısı olmalı yani oyun halısı ve oyuncakları bir çeşit kanserojen olan bpa kimyasalını içermemeli kesinlikle. çok dikkat edin, o en ünlü oyun markaların halıları bile bu kanserojen maddeyi içeriyor.

  2-Oyun halısı üstünde all new materials yazısı olmalı. Bu ibare ürünün tamamen "yeni içerikten" yapıldığını belirtir. eğer bu ibare yoksa o ürün dönüştürülmüş plastik ve polyesterden elde edilmiştir ki bu bebek sağlığı açısından çok tehlikeli, içerisinde yine kanserojen madde taşıyor olabilir, petrol türevleri bile olabilir.

  3-Eğer üstteki 2 madde tamamsa oyun halısında bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilecek aktivitelere bakın. mesela ayaklarıyla vurduğunda ses çıkaran bir piyano çok işlevsel olur. Yine üstte sallanan oyuncakların renkleri, sesli oluşları vs. önemli.

  Oyun Halısı Kaçıncı Ayda Kullanılır?


  Oyun halısı bebeklerin 2. aydan itibaren kullanmaya başladıkları ve de bebeklerin gelişimine en çok katkı sağlayan bebek gereçlerinden biridir. Bebeğiniz 2. aydan itibaren oyun halısı üzerindeyken, yukarıdaki nesneleri gözüyle takip etmeye çalışır.
 • piyasada zaten bpa free olan oyuncak çok az. kaldı ki çoğu oyun halısı atık maddeden yapılıyor uzak durun. türkiye'deki çoğu markayı inceledik biz, playgro müzikli projeksiyon oyun halısı var, bpa free. fakat öyle piyanosu falan yok. biz de hulahop'tan kendimiz yaptık oyun halımızı :) şuradaki siteden ilham aldık.
 • Biz ne yaptık diye sorarsanız, biz piyasada bu kriterlere sahip bir oyun halısı bulamadık ve oyun halısı almadık. Onun yerine oyuncak sallandırabileceğimiz "bpa free" yazan bir oyun barı, bir de üzerinde "bpa free" yazan tekmele oyna piyano aldık, altına da yumuşak renkli %100 pamuklu bir minder serdik bebişimiz mis gibi de vakit geçiriyor.
  Oyun halısı gerçekten gerekli mi derseniz, kendi deneyimlerim neticesinde kesinlikle evet ama piyasada olan halılardan almak zorunda değilsiniz. Özellikle 2. aydan sonra bebeğim dış dünyayla bağlantı kurmaya başladı ve oyun halısı motor becerilerini inanılmaz destekledi. Zaten bu dönemde ihtiyacınız olan tek oyuncak diyebilirim. bebeğiniz yukarıya bakıp uzanmaya çalışacak, el kol koordinasyonu kurmaya çalışacak. Ayaklarını da kullanacak. bunları sağlayabilen bir düzenek kurmanız yeterli, siz buna ister oyun halısı deyin ister başka bir şey.