X

emzik temizliği tavsiyesi

 • size emzik temizliği için tavsiye vermeye geldim :) bizim doktorumuz emzik temizliği için sterilizasyon aleti kullanmamızı kesinlikle önermedi. prematüre değilse sterilizasyon aleti kullanmaya gerek yok, yenidoğan döneminde(0-3 ay) kaynatın, yenidoğan döneminden sonraki aylarda ise bir temiz bir bardağa emziği koyup kaynar su dökmeniz yeterli dedi. kaynar suyla çoğu mikrop ölüyormuş zaten ve bağışıklığın gelişmesi için zayıf mikroplara da ihtiyacı var bebeğin dedi. bu şekilde her şeyi steril ettiğinizde bebek dışarıda en ufak zayıf bir mikropla karşılaştığında bünyesi bu zayıf mikropla savaşmayı bilmediğinden çok çabuk hasta olabiliyormuş. (bu arada emzik kullanmaya 1 aydan sonra başlayın, önce bebek annesini emmeye alışsın, eğer hemen emzik verirseniz anne memesi reddedebilir. bebekler için en elzem şey anne sütü almalarıdır.)

  biz 2-3 günde bir biberon temizleyici ile temizleyip, kaynatıyoruz. onun dışında gün içinde su ısıtıcısında kaynattığımız suyu bardağa dökerek temizliyoruz.

  pratik bir şekilde emzik temizlemek istiyorsanız, size tavsiyem sinbo'nun bir tane elektrikli pişiricisi var ondan alın, bu alet çelik hazneli biz direkt onda kaynatıyoruz emzikleri, çok rahat oldu. şu aşağıya resmini koydum emzik temizlemek için fikir olsun size de.


  emzik temizliği sinbo
  emzik temizliği sinbo

 • (bkz: nuk emzik ve biberon temizleyici) var. içeriği tamamen doğal. genişçe bir kaba 1-2 damla koyuyorsunuz suyu üstüne boşaltınca köpürüyor zaten. güne başlarken bir kapta hazırlıyorum ben, mama kaşığı, emzik vs. gibi şeyleri atıyorum içine. zeytinyağı değmiş mama kaşıklarını falan gıcır gıcır temizliyor hem de çok kolay akıyor köpüğü. sonrasında durulamış olduğum emziği kaynamış suya koyuyorum bitti gitti.
  mom2be