X

doğum izni

  • doğum için kullanılan izindir. bunun bir kısmı doğum öncesinde kullanılır. şöyle ayrıntı vereyim, doğum izni yani analık izni kamuda çalışan veya ssk’lı çalışan bayanların (işçilerin de) doğum için aldıkları izindir. doğum yapacakları tarihi belirlenmiş kadınların doğumdan önceki son 8 hafta ve doğum sonrası ilk 8 hafta olarak veriliyor. çoğul doğum yapan annelerin yani ikiz, üçüz vb. doğumlar da bu izin 2 hafta daha artar. aman ne çok dimi?
    doğum yapmasına 8 hafta kala hiçbir sağlık sıkıntısı olmayan ve çalışmak isteyen gebeler bu izinin 6-5 hafta kalanını kullanabiliyor. yani kişi doğum öncesi son 5 hafta kala izin alabilir ve bu geri kalan 3 haftayı doğum sonrası kullanabilir. ancak bunun için sağlık sorununun iyi olduğunu gösteren bir belge olması gerekiyor, durum kısaca bu.
    berry
  • bu çoğul gebeliklerde sadece 2 hafta fazladan izin verilmesini çok acayip bulduğum izin. en azından 5-6 hafta verilmeli bence.
  • bence genel olarak artırılması gereken izin türü. 2 ay nedir ki? el kadar bebek için 2 ay su gibi geçiyor. en azından 1 yıl olmalı.