X

Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin 10 Sırrı


 • Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin Sırları Nelerdir?
  Mutlu Çocuklar Yetiştirmenin Sırları Nelerdir?  Her anne babanın en temel isteğidir aslında mutlu çocuklar yetiştirmek... Mutlu çocuklar daha başarılı ve mutlu yetişkinler olurlar.
  Çocuklarımızın mutlu olması önemli. Bakın ünlü yazar Christine Carter kitabında mutlu olmanın önemini çok güzel anlatmış çok hoşuma gitti, sizinle paylaşmak istedim: kaynak

  Christine Carter

  ... Mutluluk, performansı vurgulayan bir dünyada muazzam bir avantajdır. Ortalama olarak, mutlu insanlar hem işte hem de aşkta mutsuz insanlardan daha başarılıdır. Mutlu insanlar değerlendirildiklerinde daha iyi sonuçlar alırlar, daha prestijli işlere sahipler ve daha yüksek maaşlar kazanırlar. Evlenmeleri daha muhtemeldir ve bir kez evlendiklerinde evliliklerinde de mutluluğu yakalarlar.


  Çocukları Mutlu Yetiştirmenin Yolları Nelerdir?


  1- Önce ebeveynler olarak siz kendiniz mutlu hissetmelisiniz. Sizi ne mutlu eder bir düşünün, ve kendinize zaman ayırın. siz mutlu olun ki, çocuklarınızı mutlu edecek enerjiniz olsun.

  Kendinizi Mutlu Hissettirecek Aktiviteler Bulun
  Kendinizi Mutlu Hissettirecek Aktiviteler Bulun


  2- Çocuklarınıza öncelikli olarak sağlıklı ve mutlu ilişkiler kurmayı öğretin. en basitinden anne ve baba olarak sizinle kurduğu ilişki sağlam olmalı. Karşılıklı güvene dayanmalı.

  3- Çocuklarınızın çaba göstermesini isteyin fakat yaptığı şeylerin mükemmel sonuçlanmasını beklemeyin. çabasını takdir etmeyi bilmelisiniz, ortaya çıkardığı ürün ne olursa olsun, gayret göstermesi için teşvik edebilirsiniz.

  4- İyimserliği öğretin. bir bilimsel çalışmada hayata nasıl iyimser bakılacağı öğretilen on yaşındaki çocukların daha sonra ergenliğe girdiklerinde depresyon belirtileri göstermedikleri gözlemlenmiştir.

  5- Çocuklarınızın duygusal zeka yönünden gelişimini destekleyin. duygusal zeka, bir insanın kendisine veya başkalarına ait olan duygularını anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisinin ölçümünü tanımlamaktadır. Empati kurmayı öğretin. Karşısındakinin nasıl hissettiğini anlayıp, hayata karşısındaki kişinin perspektifinden bakabilmeyi öğrensinler. tabi ki bunu yaparken, siz de hayata çocuğunuzun gözünden bakabildiğinizi, onu gerçekten anladığınızı göstermelisiniz.

  Çocuklarınıza Empati Kurmayı Öğretin
  Çocuklarınıza Empati Kurmayı Öğretin


  6- Küçük şeylerle mutlu olmayı öğretin. Siz de küçük şeylerle mutlu olun, ve mutlu olduğunuzu çocuğunuza da hissettirin. mesela çocuğunuzla parkta gezintiye çıktığınızda orada onunla birlikte olun, telefonunuzu kapatın, birlikte gülün, birlikte koşun, birlikte oynayın.

  7- Çocuklarınıza öz disiplin sahibi olmayı öğretin. Biraz zorlu görevler verin, önemli olan bu görevleri yardım almadan, yılmadan, bıkmadan kendi kendine tamamlayabilmesi. Bunu yaptığında onları ödüllendirin. başarabilme duygusu onları hem mutlu hissettirecek, hem de başarıya giden yolun zorlu olabileceğini, yılmaması gerektiğini anlamış olacak.

  8- Çocuklarınızla daha çok vakit geçirin, birlikte daha çok oyun oynayın. çocuklar hayatı oyun oynayarak anlamlandırırlar. Siz farkında olmasanız da, bu oyunlarla çocuğunuz hayat hakkında fikir edinmiş oluyor. o yüzden birlikte ne kadar çok oyun oynarsanız, çocuğunuz dünyası o kadar çok gelişir, zenginleşir. çocuklarınız oyun oynayarak dünyayı ne kadar çok keşfederse, o kadar mutlu olurlar.

  Daha Çok Oyun
  Daha Çok Oyun


  9- Çocuklarınızın çevresini mutlulukla sarmalayın televizyonla değil! Yapılan araştırmalarla, mutlu insanların mutsuz insanlardan çok daha az televizyon izleme eğiliminde oldukları kanıtlanmıştır. çocuklarımızın mutlu, kendilerine yeten bireyler haline gelmelerine yardımcı olacak birçok etkinlik olduğunu biliyoruz. Eğer çocuklarımız televizyon izliyorsa, uzun vadede onları mutlu edecek şeyleri yapmıyorlar demektir.

  10- Akşam yemeklerini mutlaka bütün aile birlikte yiyin. Araştırmalar, düzenli olarak aileleriyle akşam yemeği yiyen çocukların duygusal olarak daha istikrarlı olduğunu ve uyuşturucu ve alkolü kullanma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

  Okuduğum bir kitaptan derlediğim bu mutlu çocuklar yetiştirmenin 10 sırrı konusu umarım size yardımcı olur.

  sizin de eklemek istedikleriniz varsa, buraya ekleyin lütfen.

  anne babasını bilgilendirip, bir çocuğu daha mutlu etme şansını kaçırmazsınız diye düşünüyorum :)

  sağlıcakla...
 • ben size bu konuda 3 önemli sır vereyim.

  sabırlı olmak
  sabırlı olmak

  ve sabırlı olmak :)
  rose